The Basic Principles Of badanie dna oka

Badanie dna oka metodą oftalmoskopii pośredniej wykonuje się za pomocą soczewki skupiającej o dużej mocy – w zależności od mocy soczewki okulista widzi z odległości powiększony i odwrócony obraz dna oka.

Pierwszy z nich to zastosowanie urządzenia zwanego oftalmoskopem. Służy ono nie tylko do oświetlania źrenicy, ale również znacząco powiększa oglądany obraz.

Dzięki użyciu funduskamery lekarz okulista wykonuje wysokiej jakości kolorowe zdjęcia dna oka i na ich podstawie dokonuje szczegółowej analizy.  

Badanie dna oka w ciąży jest zupełnie bezpieczne, a nawet wskazane do oceny stanu dna oka przed porodem. Problemy z siatkówką mogą być poważnym przeciwwskazaniem do porodu siłami natury, gdyż mogą prowadzić do trwałych uszkodzeń, które mogą powodować trwałe uszkodzenie wzroku.

Cytując słowa słynnego lekarza i filozofa, Paracelsusa, Oko jest oknem do ciała. Ta myśl doskonale oddaje znaczenie badania dna oka, które pozwala na wczesne wykrywanie wielu chorób, nie tylko tych związanych z narządem wzroku.

Ocena tarczy nerwu wzrokowego jest kluczowa w diagnostyce i monitorowaniu  jaskry. Po rozszerzeniu źrenicy możemy również lepiej ocenić soczewkę oka i jej patologie (np. nasilenie  zaćmy, występowanie zespołu PEX czy podwichnięcie soczewki). 

Badanie jest bezpieczne i bezbolesne. Może się jednak wydłużyć czas jego trwania nawet do godziny, ze względu na trzykrotne kropienie oczu.

mgr farm. Marta Grabowska Proszę skonsultować się z lekarzem, który rozwieje Pani wątpliwości w here tej kwestii.

Badaniu dna oka towarzyszy funduskamera, czyli specjalny aparat fotograficzny. Doskonałej jakości zdjęcia wewnętrznych struktur gałki ocznej stanowią ogromną pomoc w stawianiu trafnej diagnozy oraz pozwalają na obserwację zachodzących zmian.

W zakresie neurologii badanie dna oka jest szczególnie pomocne w różnicowaniu bólów głowy. Pozwala ono w wielu przypadkach wykluczyć zjawisko wzmożonego ciśnienia śródczaszkowego, które objawia się obrzękiem tarczy nerwu wzrokowego.

Metoda OMO mycia włosów krok po kroku – na czym polega i jak ją poprawnie stosować? Alergia: jak ją rozpoznać i leczyć? Podrabiane leki, czyli fałszywa oszczędność Recepta.pl – kliknij po lek!

Sylwia Dżaman lekarz Umów wizytę Decyzja o leczeniu może zapaść tylko podczas wizyty stacjonarnej okulistycznej. Natomiast w celu wykluczenia również innych przyczyn obrzęku warto zgłosić się do lekarza rodzinnego/internisty w celu kontrolnego badania i wykonania kontrolnych badań laboratoryjnych.

Sylwia Dżaman lekarz Umów wizytę Wskazana stała opieka okulistyczna, a dodatkowo - z dotychczasową dokumentacją medyczną proszę zgłosić się na konsultację neurologiczną.

Oczywiście dno oka każdego człowieka będzie się delikatnie różnić, ale każde posiada punkty charakterystyczne - plamkę żółtą zlokalizowaną w części centralnej, tarczę nerwu wzrokowego będącą jednocześnie miejscem, gdzie splata się sporo naczyń krwionośnych, zlokalizowaną donosowo.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *